Trend w zmywarce

W 90% kuchni zmywarka jest montowana w dość dziwny sposób. Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo, że może tak być również u Ciebie. Jeśli chcesz zapobiec podobnej sytuacji, przeczytaj poniższy tekst.

Cztery największe problemy przy zabudowie:

  1. Optyczny: w cokole pod zmywarką wycinany jest otwór. Wygląda to nieestetycznie, zwłaszcza w kuchniach o jasnej kolorystyce.
  2. Ergonomiczny: zmywarka jest montowana zbyt nisko, na minimalnej wysokości, co oznacza nadmierne schylanie się każdego dnia.
  3. Optyczny: montowany jest „specjalny front zmywarkowy”. Front ten składa się z co najmniej dwóch nierównych części. Niższa część, często ok. 10 cm, „zwisa” pod frontem kuchni. Samo w sobie rozwiązanie nie jest złe, jednak specjalny front zmywarkowy zaburza jednolitą linię kuchennej zabudowy.
  4. Ekonomiczny: w niektórych przypadkach konieczny jest zakup innej zmywarki, z tej prostej przyczyny, że front kuchni jest za duży dla danego urządzenia.

Powyższe informacje mogą brzmieć dość zniechęcająco, jednak na szczęście znaleziono rozwiązanie wszystkich wymienionych wyżej problemów. Rozwiązanie to zostało stworzone, ponieważ fronty kuchenne IKEA są zbyt duże do zamontowania na standardowej zmywarce. Właśnie dlatego wymyślono Adapt-r. Jest to zawias ślizgowy porównywalny z systemem drzwi ślizgowych montowanym często na lodówkach.
Dzięki systemowi ślizgowemu Adapt-r wszystkie w pełni zintegrowane zmywarki mogą bez problemu zostać zamontowane w każdej kuchni. W szczególności w większych kuchniach (z frontami 75–90 cm) Adapt-r pozwoli uniknąć zbędnej frustracji. 

Zajrzyj do naszego sklepu internetowego lub zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Otwór w cokole

Takie „rozwiązanie” często stosuje się w połączeniu z nisko umieszczoną zmywarką. Aby umożliwić jej otwieranie, w cokole pod meblem wycinany jest otwór/wgłębienie. Front meblowy na zmywarce wystaje trochę za daleko, przez co „uderza” w cokół. Aby zapobiec takiemu uderzaniu i uszkodzeniu, część cokołu jest usuwana. Dzięki temu zmywarkę można całkowicie otworzyć, jednak pod nią powstaje zakłócająca harmonię dziura. Ciemny wyłom przeszkadza optycznie szczególnie wtedy, gdy kuchnia jest widoczna z jadalni czy salonu.

Umieszczanie zmywarki w niższej pozycji

Podczas gdy pralki i suszarki często są montowane na podwyższeniu, zmywarki umieszcza się zazwyczaj o wiele niżej. Zwróć na to uwagę przy otwieraniu zmywarki. Bardzo często pomiędzy blatem a zmywarką widoczny jest „kawałek kuchni”. Zmywarka jest ustawiana na podłodze, a część ponad nią wypełnia kawałek drewna. Niskie umiejscowienie urządzenia oznacza, że codziennie musisz się mocno pochylić, by załadować albo opróżnić zmywarkę. Istnieje jednak powód, dla którego zmywarki są umieszczane tak nisko. Gdyby umieszczono je tuż pod blatem, front wystawałby zbytnio u dołu. W najlepszym przypadku front uderza w cokół i wtedy możliwe jest przycięcie cokołu. W najgorszym przypadku front uderza w samą zmywarkę. W takiej sytuacji drzwi zmywarki nie dają się całkowicie otworzyć, a jej dolnego kosza nie można wysunąć.

Front przed zmywarką

W wielu przypadkach projektanci kuchni dopasowują wielkość frontu do rozmiaru zmywarki. Jeśli zamawiasz kuchnię na wymiar, zostaje wykonany specjalny front do zmywarki. Front taki składa się z co najmniej dwóch części. Dolna część ma ok. 10 cm i zawiasy niezależne od drugiej części. Po otwarciu zmywarki dolna część opada w dół. Zazwyczaj jest ona montowana na sprężynkach, tak aby cofała się przy zamykaniu urządzenia. Pod kątem użytkowania rozwiązanie to jest bez zarzutu. Jego wadą jest jednak zaburzenie harmonii linii całej kuchni. Wszystkie fronty szafek i szuflad są przeważnie tak dobierane, by wspólnie tworzyły jednolity styl i kształt. Specjalny front zmywarkowy zakłóca tę jedność i może być odbierany jako element wprowadzający dysharmonię.

Zmywarka zupełnie nie pasuje do nowej kuchni

Z najbardziej frustrującą sytuacją mamy do czynienia, gdy zmywarka zupełnie nie pasuje do kuchni… Czasami jest naprawdę za mała do montażu z preferowanym frontem kuchennym. Umieszczenie urządzenia w niższej pozycji, wycięcie otworu w cokole itd. nie będą wystarczające. Zmywarka po prostu nie pasuje. W takim przypadku mamy dwie opcje: kupno nowej dopasowanej zmywarki albo montaż posiadanego urządzenia w połączeniu z systemem Adapt-r. Z tym problemem borykają się w szczególności właściciele kuchni IKEA. Zmywarki IKEA są oczywiście odpowiednie, z nimi nie będzie żadnych bolączek. Jednak wiele osób aranżujących swoje kuchnie chciałoby połączyć kuchnię IKEA ze zmywarką np. marki Siemens. W większości przypadków niezbędny będzie wtedy system Adapt-r.

Adapt-r jest odpowiedni do wszystkich marek

Chcesz sprawdzić, czy marka lub model kupionej przez Ciebie zmywarki też pasuje do kuchni IKEA? Przygotowaliśmy zestawienie według marek:

✓AEG ✓ Amica ✓ ASKO ✓ Atag ✓ Bauknecht ✓ Beko ✓ Bosch ✓ Candy ✓ Elektrolux ✓ Etna ✓ Grundig ✓ Indesit ✓ Inventum ✓ LG ✓ M-System ✓ Miele ✓ Pelgrim ✓ Samsung ✓Siemens✓ Smeg ✓ Whirlpool ✓ Zanussi

Jak możemy Ci pomóc?

Stworzyliśmy system o nazwie Adapt-r, który umożliwia montaż na zmywarce większych frontów niż te o standardowych wymiarach. Dysponujemy trzema wariantami podstawowymi: